Ģimenes bizness: kad visi žūrijas dalībnieki vienā virzienā

Ģimenes biznesa tīrradnis – tieši tā varētu nosaukt Kazimiera Jakutis, Birutes Jakutienes un četru viņu dēlu pārvaldāmo, lietuviešu roku darba matračus ražojošo uzņēmumu "Lonas". Pirms 23 gadiem Jonavā nodibinātā sabiedrība šodien – viena no vadošām matraču un gultu ražotājām Lietuvā, kas pārsteidz ar mūsdienīgiem risinājumiem veselīga miega nodrošināšanai.

Tomēr daudziem rodas jautājums: kāds ir šī unikālā ģimenes biznesa veiksmes noslēpums? Kā sabiedrības dibinātājiem un īpašniekiem izdevās sapulcēt visus četrus ģimenes dēlus un veiksmīgi viņiem nodot milzīgā biznesa grožus? Jo tad jaunākajam dēlam Sauļam, kas šodien ir atbildīgs par mārketingu, bija tikai viens gads.

Bērni krāja pieredzi visu dzīvi

"Viss notika dabiski un organiski: ar sievu Biruti nekad nespiedām dēliem izvēlēties darbu ģimenes uzņēmumā. Viņiem devām izvēles brīvību attiecībā uz to, ko vēlas darīt savā dzīvē. Tomēr "Lonas" mums bija ne tikai bizness, "Lonas" bija arī sapnis, kas piepildās katru dienu, tajā ieguldījām ļoti daudz no sevis, veidojām ne tikai saskaņā ar elementāriem biznesa noteikumiem, bet arī saskaņā ar personīgajām vērtībām, ar vēlmi radīt kvalitatīvu produktu. Tas laikam pārgāja arī uz mūsu bērniem – kopš mazotnes viņi piedalījās "Lonas" darbībā, zināja daudzas biznesa nianses. Protams, katram bija ejams arī savs ceļš: dēls Ļuds nodibināja vairākus biznesus un vēlāk sapratis, ka vēlas būt kopā ar ģimeni, sāka strādāt "Lonas". Ads arī pirms "Lonas" sevi izmēģināja vairāku uzņēmumu menedžeru pozīcijās, visbeidzot nolēma attīstīt savu biznesu –  UAB "Loniukas", ar kuras biznesa plānu iepazīstināja visu ģimeni, un visi piekrita. Doms, kurš šodien vada "Lonas", sākumā vēlējās doties pa kultūras vadības ceļu, bija māksliniecisks, taču beigās sāka strādāt "Lonas". Jaunākajam Sauļam, izvēloties par ko mācīties, jautājumi neradās – viņš sekoja tēva un brāļu pēdās, mācījās biznesa vadību un šodien arī strādā kopā. Bet kas var būt labāks par darbiniekiem, kuriem ir visas dzīves darba pieredze uzņēmumā un mīl to, ko dara?", – smaidīdams stāsta uzņēmuma dibinātājs un īpašnieks Kazimiers Jakutis.

Personīgie eksperimenti veselīga miega labā

"Lonas" vēsturi Kazimiers Jakutis aizsāka 1993. gadā, nodibinādams uzņēmumu, kas tirgoja porolonu, sūkļus un matračus. Tikai pēc pieciem gadiem, 1998. gadā, "Lonas" ieguva ražošanas telpas. “Tas gads ir ļoti svarīgs "Lonas",” – stāsta Kazimiers, “tas iezīmē galvenās uzņēmuma "Lonas" darbības attīstību. Sākumā viegli nebija, nācās doties ne tikai uz dažādām ārvalstīm, smelties pieredzi un zināšanas par matraču ražošanas specifiku, bet bija arī jāinteresējas par cilvēka fizioloģiju, jāmeklē labākie risinājumi, kas nodrošina ērtu un, svarīgākais, veselīgu cilvēka miegu. Daudz ceļoju, ar daudziem konsultējos, daudz lasīju, izmēģināju dažādus matraču modeļus. Izgatavojot pirmos matraču prototipus, tos vedu uz mājām un izmēģinājām paši – gulējām uz tiem nevis vienu nakti, bet vairākus mēnešus, jo tikai tādā veidā iespējams atklāt labāko veselīga un ērta miega formulu. Protams, tas pagarināja procesu, taču mums bija ļoti svarīgi radīt ne tikai estētiski skaistu, bet arī tiešām labu, kvalitatīvu preci. Bet citādāk, izņemot kā eksperimentējot pašiem, to izdarīt tiešām nav iespējams", – atceras K. Jakutis. Pirmais firmas "Lonas" veikals tika atvērts 2003. gadā, Jonavā. Tas darbojas līdz pat šim brīdim, šodien "Lonas" tīkls aptver 10 veikalus, un ceram atvērt vēl vairāk. 2007. gadu var nosaukt par oficiālu dienu, kad "Lonas" var droši sākt saukt par ģimenes biznesu: īpašnieka sieva Birute Jakutiene tad kļuva atbildīgā par firmas veikalu attīstību un ierīkošanu, bet dēls Ads Jakutis, tā kā jau kopš mazotnes bija interesējies par tehnoloģijām, sāka vadīt jauno atvērto interneta veikalu. Pēc diviem gadiem pievienojās arī Doms Jakutis, kurš kļuva par pārdošanas un tirgvedības vadītāju. Šodien viņš jau vada sabiedrību.

Pirmā kolekcija – radošuma, darba un pārdomu rezultāts

"Kopš 2007. gada viss sāka attīstīties ļoti ātri. Daudz meklējām un atklājām, intensīvi šuvām matračus un sapratām, ka ir jāizveido atsevišķa "Lonas" matraču kolekcija. 2011. gadā dzima deviņi dažādu tipu matrači, kas tika nosaukti par "Tyla", "Mūza" un "Harmonija".

Bet kāds radošais process risinājās to radīšanas procesā! Piedalījās visi: ģimene, darbinieki, draugi un tuvinieki, strādājām vairākus gadus, līdz atklājām to, ko varējām droši saukt par pašu labāko risinājumu. Un šodien to piedāvājam saviem pircējiem – liela darba, pārdomu un radošuma rezultātu, roku darba matračus, jo katra šuve tiek sagatavota ar pieredzējušu šuvēju rokām, katru matraci pārvelk mūsu komforta meistari un tiek izgatavoti ekskluzīvi katram klientam, pēc pasūtījuma", – ģimenes biznesa vēsturi turpina šodienas "Lonas" direktors, Kazimiera Jakutis dēls Doms Jakutis.

Pēc Doma Jakutis teiktā, tādā veidā darbs norisinājās darbības sākumā un tā tiek strādāts arī šodien, jo, pēc viņa pārliecības, tā ir "Lonas" unikālā pazīme, pamatvērtība. Matraču meistarība bieži viena nav saprotama, jo daudziem liekas – kas tas tāds matracis ir – porolons, pārvilkts ar audumu. Bet tas ir pilnīgi maldīgs uzskats, jo matraci veido daudzas dažādas savstarpēji mijiedarbojošas daļas, katru kvalitatīva matrača ražotāju droši var saukt par meistaru. "Tā arī saucam visus savus darbiniekus – komforta meistars", – smaida D. Jakutis.

Ģimenes biznesā vieglāk saglabāt augstu kvalitātes latiņu

Jakutis, ieņemot iepirkumu un attīstības vadītāja amata vietu. Bizness ieguva paātrinājumu, taču Jakutis ģimene palika uzticama sākumā ieviestajām vērtībām – rūpīgumam, atbildībai klientu priekšā un tieksmei uz kvalitāti. "Droši vien biznesos, kas nav ģimenes, ir grūtāk saglabāt pamatvērtības – tur cilvēki mainās, katrs nāk ar savu pieredzi, savu vīziju, savu viedokli. Mums šeit paveicās: vecāki mūs audzināja par godīgiem, atbildīgiem, centīgiem, tāpēc nebija grūti, gluži pretēji – izdevās ļoti dabīgi. Tā arī strādājam uzņēmumā "Lonas". Kad tiek organizētas dažādas stratēģiskās sesijas, kurās daudz laika tiek veltīts uzņēmuma vērtību aizstāvēšanai, mums tas viss ir it kā pašsaprotami, nav jātērē laiks, jāmeklē kompromisi.


Visi pasauli redzam vienādi, visi skatāmies tajā pašā virzienā, tāpēc arī produktu kvalitātes latiņu turam tajā pašā augstumā. Esmu ļoti laimīga, ka mūsu bērni izvēlējās ceļu strādāt kopā ar ģimeni, un tas tik vairāk nostiprināja "Lonas" komandu. Uzskatu, ka tā ir svarīgākā mūsu veiksmes formulas daļa: jo tikai no vienotības, vienādi skatītām lietām var dzimt patiešām kvalitatīvi matrači", – pārdomās dalās arī Birute Jakutiene, dibinātāja sieva un "Lonas" uzņēmuma veikalu ierīkošanas un attīstības koordinatore.

Vadītājs, kas uzauga kopā ar uzņēmumu

2014. gads uzņēmumam "Lonas" – īpašs gads, uzņēmuma grožus pārņēma dēls Doms Jakutis, tēvam Kazimieram pievēršoties investīciju aktivitātēm. Lēmums tika gaidīts un plānots, tāpēc lielas izmaiņas nenotika – ģimenes bizness arī tālāk darbojās tik pat veiksmīgi, pastāvīgi meklēja veidus, kā pilnveidot produkciju un uzlabot ražošanas procesus. "Mūsu ģimenē dažādas lietas tiek izlemtas viegli un dabīgi, tāpēc arī mana kļūšana par uzņēmuma "Lonas" direktoru notika tādā pašā veidā: vairākus gadus pārdomāts, ģimenē vienbalsīgi pieņemts lēmums. Es uzaugu ar "Lonas", tāpēc viss ir ļoti savs, tuvs un pazīstams. Vienmēr pazinu visus darbiniekus, šodien esam lieliska komanda, draugi, vienmēr zinu, kā veicas ne tikai vecākiem, brāļiem, bet arī plašajai uzņēmuma "Lonas" ģimenei – administrācijas un ražošanas darbiniekiem. Uzskatu, ka nav nekā labāka kā strādāt ar ģimeni, jo tie ir tuvākie un vislabāk viens otru saprotošie cilvēki. Mums visiem ir viens mērķis – lai "Lonas" matrači nodrošinātu veselīgu un ērtu miegu, un viss tiek darīts šim mērķim. Dažkārt pat jokojam, ka kā bērnībā rotaļājāmies un visu savu laiku pavadījām kopā, tāpat arī tagad, maz kas mainījies, tikai rotaļu laukums ir lielāks un nopietnāks", – stāsta "Lonas" direktors Doms Jakutis.

Pēc D. Jakutis teiktā, lai gan "Lonas" šodien ir nedaudz citādāks, modernāks, intensīvāks nekā tad, kad to dibināja tētis K. Jakutis, kurš šodien pilda kontroles funkciju, uzņēmuma atmosfēra joprojām ir tāda pati. "Nav nekā labāka, kā ierasties birojā, rūpnīcā, satikt laimīgus cilvēkus, kuriem patīk savs darbs, mīl un labi pazīst ne tikai matraču ražošanas nianses, bet arī viens otru. Tādā veidā strādājam, grozāmies, meklējam, radām, atklājam arvien labākas veselīga miega formulas un viens otru".