Atgriežamies skolā! Kā izvēlēties jaunu bērna gultu un nodrošināt kvalitatīvu miegu savam bērnam?

Atgriežamies skolā! Kā izvēlēties jaunu bērna gultu un nodrošināt kvalitatīvu miegu savam bērnam?

Vasarai beidzoties un rudens sezonai tuvojoties, arvien biežāk sākam domāt par rudens darbiem un bērna mācībām. Kad vasaras līksmības un izklaides ir palikušas aiz muguras, sākam pārdomāt, kas gan mums trūkst, lai atgriešanās mums ierastajā dienas režīmā būtu pēc iespējas vieglāka un vienkāršāka.  Laba un kvalitatīva atpūta var sniegt visu, kas nepieciešams, lai sagaidītu jaunu dienu. Miega tēma kļūst vēl aktuālāka un sensitīvāka, ja runa ir par mūsu atvasēm. Bērniem atpūta ir daudz svarīgāka nekā pieaugušajiem. Neatkarīgi no bērnu aktīvuma viņiem ir daudz zemāks miega trūkuma tolerances līmenis, tāpēc, izvēloties gultu bērnam, svarīgi ņemt vērā dažus būtiskus nosacījumus, kas ievērojami uzlabos jūsu bērna miegu visas nakts garumā.

LONAS - komforta meistari

Bērna vecums

Izvēloties gultu bērnam, svarīgi ņemt vērā bērna vecumu. Bērni aug un izaug acumirklī, tāpēc no pārāk mazas vai īsas gultas bērns vienkārši var pārāk ātri izaugt, tad gulta pēc gada vai diviem būs jāmaina atkal. Jo bērns ir mazāks, jo ātrāk viņš aug. Ir aprēķināts, ka bērnam līdz viņa pilngadībai var nākties nomainīt gultu 1–2 reizes. Kad bērns ir izaudzis no zīdaiņa gultiņas, ieteicams iegādāties lielāku vienvietīgu gultu, kura varētu kalpot ilgāku laiku, taču to bieži ierobežo arī bērnistabas platība, kura ne vienmēr ļauj izvēlēties vēlamā lieluma gultu. Lai kā arī būtu, šajā gadījumā vecākiem ir svarīgi atrast kompromisu starp istabas platību un bērna gultas lielumu, neaizmirstot, ka, tāpat kā pieaugušajam, arī bērnam gulta ir vienīgā un galvenā mēbele, kas sniedz mierīgu miegu un atpūtu.

Izvēloties gultu 8–9 gadus vecam bērnam, ir vērts padomāt arī par papildu vietu, kur salikt mantas. Naktsskapīši vai pufi var lieliski noderēt šādai vajadzībai, jo bērna, kurš strauji tuvojas pusaudžu gadiem, vajadzības aug kā sēnes pēc lietus, tāpēc mantu un drēbju skaits var kļūt par problēmu.

Praktiskums

Bērna gultai vajadzētu būt praktiskai izvēlei gan cenas, gan uzticamības, gan tīrīšanas ziņā. Protams, ne vienmēr ir viegli saprast, vai gulta patiešām ir uzticama, ar izturīgu konstrukciju, taču, veicot izvēli, noteikti aplūkojiet šo jautājumu. Izmēģiniet gultu pats, apsēdieties uz tās un sajūtiet, vai gulta stingri stāv uz zemes un ir stabila. Ļaujiet gultu izmēģināt savam bērnam. Ticiet, viņš uz tās ne tikai gulēs, bet arī reizēm izmantos to batuta vietā. Gulta bērniem ir visiecienītākais rotaļu laukums mājās, tāpēc droši ar rokām uzspiediet dažādās gultas vietās un pārbaudiet, vai tā saglabā formu un nečīkst. Turklāt izvēlieties gultu, kas izgatavota no viegli tīrāma materiāla.

Ne mazāk svarīgs faktors laba miega nodrošināšanai ir matracis. Novērtējiet matrača cietību. Mīkstāks matracis būs ērtāks, taču cietāks, iespējams, būs izturīgāks pret ārējo faktoru iedarbību un ilgāk saglabās formu. Viss atkarīgs no tā, uz kādas cietības matrača jūsu bērns ir pieradis gulēt. Eksperti sliecas apgalvot, ka vecāki vislabāk zina, kādas cietības matracis viņu bērnam ir nepieciešams, taču vienmēr vērts ņemt vērā arī bērna individuālās vajadzības.

LONAS - komforta meistari

Kāda gulta piemērota manam bērnam?

Jauniem un nepieredzējušiem vecākiem jaunas gultas iegāde savam bērnam var kļūt par nopietnu izaicinājumu. Jautājumu ir vairāk nekā atbilžu, bet atrast tiem pareizus risinājumus ir grūtāk, nekā sākumā liekas. Tomēr pastāv vairāki noteikumi, kas palīdzēs izvēlēties jūsu bērnam piemērotu gultu un meklēšanas procesu padarīs interesantu un nenogurdinošu.

  • Veselība. Viena no vissvarīgākajām lietām ir veselība, un gulta varbūt ļoti cieši ar to saistīta. Ja jūsu bērnam ir alerģija pret sintētiskiem materiāliem, ja viņam ir veselības traucējumi vai fiziski trūkumi, izvēlieties tādu gultu, kas neradīs papildu traucējumus bērna veselībai. Alerģiju gadījumā izvēlieties gultu ar matraci, kas izgatavots no antialerģiskiem materiāliem, bet fiziskās veselības problēmu attīstības gadījumā par pareizu matrača izvēli konsultējieties ar ārstu–ortopēdu.
  • Izskats. Neceriet, ka gultas izskats bērnam būs vienaldzīgs. Bērni ir vieni no jūtīgākajiem, veidojot viņu istabas noskaņu, tāpēc ņemiet vērā bērna iztēli un piedāvājiet viņam jūsu pirms tam atlasītus gultu variantus. Apmeklējot vietas, kurās tiek pārdotas gultas, ņemiet līdzi arī bērnu, ļaujiet viņam izmēģināt dažādas gultas un pilnībā iesaistiet viņu jaunās gultas izvēlēšanās procesā. Bērns būs laimīgs, juzdams, ka viņa balss ir nozīmīga, bet jūs būsiet laimīgi, redzēdami, kā mirdz viņa acis.
  • Pieeja. Nodrošiniet, lai pieeja pie bērna gultas būtu ērta gan jums, gan bērnam. Ērtu pieeju var garantēt pareizi izvēlēts bērna gultas izmērs. Tāpat arī gadījumā, ja maināt gultas lokāciju, bet jūsu bērns ir pieradis gulēt pie sienas, ja iespējams, pacentieties, lai jaunajā vietā siena būtu tajā pašā gultas pusē.

Papildu ieteikumi kvalitatīvam miegam

Lai nodrošinātu kvalitatīvu bērna miegu, kad jaunā gulta ir iegādāta, svarīgi pieradināt bērnu pie jaunā režīma. Vasaras brīvlaikam beidzoties, vakaros joprojām ir pietiekami gaišs, tāpēc bērniem ir grūti saprast, kāpēc jāiet gulēt, kad vēl tik daudz ko iespējams paveikt. Radiet bērnistabā miegam piemērotu atmosfēru: iegādājieties aizkarus, kas telpu padara tumšāku un nelaiž cauri gaismu, nopērciet jaunu, interesantu grāmatu palasīšanai pirms miega un ievērojami ierobežojiet mobilo ierīču lietošanu vai televizora skatīšanos. Pētījumos pierādīts, ka ierīces ar mazu ekrānu, tādas kā mobilie telefoni vai planšetes, ievērojami saīsina bērna miega laiku, jo, tās lietojot, nepieciešams ļoti koncentrēt uzmanību, jāapstrādā daudz dažādas informācijas, kura strauji mainās, bet spēles iedarbojas uz bērna zemapziņu, tāpēc ir daudz grūtāk nomierināties un iemigt. Miega un atpūtas trūkums kļūst par iemeslu zemam koncentrēšanās spēju, aktivitātes un produktivitātes līmenim, skolā kļūst grūti koncentrēties un uztvert informāciju, tāpēc mājās vajadzētu ieviest skaidrus noteikumus par mobilo ierīču lietošanu, īpaši vakarā. Bērniem līdz apmēram 12 gadu vecumam ieteicams miegā pavadīt vismaz 10 stundas, bet pusaudžu vecumposmā miegam vajadzētu būt 9–10 stundas ilgam.

Izstrādāts zīdaiņiem un bērniem Piemērots bērniem un pusaudžiem