Matrača kopšana: 6 soļi veselīgākam miegam

Visi zina, ka pavasara tīrīšana mājās ienāk kopā ar sauli, ne velti spodrinām logus un ļaujam dienas gaismai ieplūst mājās. Taču tikai nedaudzi padomā par to, ka tādam pašam svaigumam arī naktīs jāviesojas jūsu gultā, un pareiza matrača kopšana — tā tīrīšana un vēdināšana — var vairot prieku par katru jaunu rītu.

Ērts matracis ļauj izgulēties, atpūsties, tāpēc par to jārūpējas ne mazāk, kā par citām mājas telpām. Lietuviešu matraču “Lonas” tehnologs Ričards Taross (Ričardas Tarosas) iesaka, kā tīrīt un vēdināt matraci, lai nodrošinātu tā higiēnu un ilgu kalpošanas laiku. Pēc speciālista teiktā, lai to panāktu, pietiek veikt tikai dažas darbības, kas nāks par labu gan matracim, gan tā saimnieka veselībai.

LONAS - Matrača kopšana

Mainiet matrača pozīciju

Pat vislabākais matracis var tikt izgulēts un kļūt neērts, tāpēc vismaz 3–4 reizes gadā to ieteicams apgriezt otrādi, apmainot guļamo pusi. Ja atbilstoši konstrukcijai matracis ir vienpusējs, tad ieteicams to pagriezt otrādi, t. i., samainīt vietām galvgali un kājgali.

Matrača ražošanā tiek izmantoti pietiekami mīksti un elastīgi materiāli, tāpēc saskaņā ar fizikas likumiem matrača vietas, kuras tiek noslogotas visvairāk, laika gaitā deformējas, bet matrača grozīšana palīdzēs mainīt noslogotākās vietas un izvairīties no deformācijām,” — stāsta R. Taross.

Mainot gultasveļu, reizēm iztīriet arī pašu matraci

Matraci no putekļiem var iztīrīt arī patstāvīgi, tam nepieciešams tikai jaudīgāks putekļusūcējs. Sūkšana jāveic pēc iespējas lēnāk — tā iztīrīsiet vairāk putekļu no matrača iekšpuses. Tautas gudrība iesaka matraci pārkaisīt ar dzeramo sodu un pēc stundas vai vairāk atkal izmantot putekļusūcēju.

Savukārt matrača mitrā tīrīšana nav ieteicama, jo putu poliuretāns uzsūc mitrumu. Lai notīrītu traipus no matrača pārvalka, varat izmantot mitro salveti. Tikai atcerieties — tādā gadījumā pārvalks kārtīgi ir jāizžāvē, lai matracī neuzkrātos mitrums, kas vēlāk var kļūt par nevēlama pelējuma iemeslu.

LONAS - Matrača kopšana

Izvēdiniet guļvietu un parūpējieties par ventilāciju

Vismaz reizi gadā izvēdiniet matraci. Vienkārši noguldiet to horizontāli uz balkona vai, atverot logu, atbalstiet pret sienu, sargājot no tiešiem saules stariem. Pietiks matraci šādi atstāt uz 2–3 stundām. Turklāt, pat ja tas netīšām nodzeltētu, nebaidieties — īslaicīga saules staru iedarbība nekaitē matrača tehniskajām īpašībām.

“Vispār matracim ir ļoti svarīgi nodrošināt labu ventilāciju, tāpēc to vajadzētu guldīt uz redelēm. Ja gultas pamatne, uz kuras novieto matraci, ir izgatavota no kokskaidu plātnes, tad ieteiktu pēc šaha galdiņa principa plātnē izurbt apmēram 30 mm diametrā lielus caurumus, kas veiks gultas pamatnes ventilācijas funkciju,” — brīdina lietuviešu matraču eksperts.

Viņš atzīst, ka uz kokskaidu plātnes izņēmuma gadījumos var novietot tikai atsperu matračus, bet matračus, kuru konstrukcija pildīta ar lateksu vai putu poliuretānu, uz tādas pamatnes novietot nav ieteicams. Turklāt svarīgi ievērot arī visas ražotāja rekomendācijas, kas paildzina matrača kalpošanas laiku.

Lietojiet matrača pārvalku

Matrača papildu pārvalks palīdzēs saglabāt tīrību. Arī tīrīt to būs daudz vienkāršāk — vienkārši izmazgājiet veļas mazgājamā mašīnā ik pēc pāris mēnešiem. “Ja jums vēl nav pārvalka, ieteiktu to iegādāties. Matrača pārvalks ilgāk aizsargās matraci no nolietošanās un netīrumiem. Tagad tiek ražoti pat tādi pārvalki, kas satur lina šķiedru, tie uzlabo matrača kvalitāti un sniedz dabiska svaiguma sajūtu,” — saka “Lonas” pārstāvis R. Taross.

Neļaujiet iedzīvoties nevēlamiem viesiem — ērcītēm

Lai arī sintētiskie materiāli kā putu poliuretāns, latekss, atsperu bloki, kas veido matrača sastāva lielāko daļu, nav piemērota vide putekļu ērcīšu dzīvošanai, matrača nolietošanās un cilvēka ādas daļiņu dēļ vide daļēji mainās. Šajā gadījumā atkal matrača vēdināšana un tīrīšana ar putekļusūcēju pasargā matraci no nevēlamajām viešņām, kuru izkārnījumi bieži izraisa cilvēka ādas un plaušu kairinājumu. Līdz ar to matrača tīrīšana ne tikai spēj uzlabot miega kvalitāti un paildzināt matrača higiēnu, bet arī samazināt putekļu ērcīšu un blakšu iedzīvošanās jūsu gultā iespējamību.

Bet varbūt ir pienācis laiks jaunam matracim?

Diemžēl reizēm visi minētie pasākumi vairs nepalīdz un var nākties atvadīties no padzīvojušā matrača. “Ilgi lietojot matraci, mainās tā sastāvā esošo materiālu fizikālās īpašības. Visus mīkstos materiālus ietekmē noslogojums, un tie laika gaitā deformējas, tāpēc atkarībā no matrača ražošanai izmantoto materiālu ilgizturības mēs iesakām mainīt matraci ik pēc 7–10 gadiem,” — saka matraču kvalitātes kontrolieris.

Lai saprastu, vai matracis jau vairs nav piemērots jūsu miegam, pievērsiet uzmanību savai pašsajūtai. Ja bieži mostaties noguris, nespējat atrast ērtu pozu miegam, pēc nakts sāp mugura vai sāni, tad patiešām ir pienācis laiks padomāt par jauna, kvalitatīva matrača iegādi.