Pazīmes, kas norāda uz to, ka ir pienācis laiks mainīt matraci

Pazīmes, kas norāda uz to, ka ir pienācis laiks mainīt matraci

Mēs visi saprotam, ka matracis ir viens no svarīgākajiem mūsu mājsaimniecības elementiem. Šī iemesla dēļ, meklējot to vienīgo matraci, kas ir piemērots tieši mums, mēs parasti tērējam daudz laika un enerģijas, bet to atraduši un iegādājušies, mēs pat nedomājam, ka kādreiz nāksies atvadīties no jaunā pirkuma. Diemžēl, pat visaugstākās kvalitātes matrači ar laiku nolietojas, izraisot mūsu bezmiegu, alerģiju un fiziskās sāpes.

Pēc sabiedrības LONAS, kam matraču ražošanas nozarē ir daudzu gadu pieredze, vadītāja Doma Jakuča teiktā, pirmās matrača dabīgā nodiluma pazīmes jūtam katrs. Patiesībā ļoti bieži matrača sliktas kvalitātes dēļ mēs mēdzam vainot citus ikdienas vides faktorus.

SALDA MIEGA KLUBS - Pazīmes, kas norāda uz to, ka ir pienācis laiks mainīt matraci - LONAS.LV

„Lai gan matracis ir viens no galvenajiem kvalitatīva miega elementiem, paradoksāli, bet to miega traucējumu dēļ mēs vainojam pēdējo. Ja mēs ilgi neaizmiegam vai naktīs bieži pamostamies – vainīgs ir stress, ja jūtam muskuļu, kakla vai muguras sāpes, vainojam mazkustīgo dzīvesveidu, sporta trūkumu vai pārspīlējam sporta zālē, bet varbūt pat saaukstēšanos vējā dienas laikā. Protams, visi šie faktori tieši ietekmē mūsu labsajūtu, taču ļoti bieži problēma ir daudz tuvāk mūsu guļamistabai, nekā varam iedomāties”, saka LONAS vadītājs Doms Jakutis.

Pirmos signālus sajūt ķermenis

Pēc matraču ražošanas profesionāļa domām, vairākas matrača nolietošanas pazīmes var viegli saskatīt vizuāli jeb sajust fiziski. Tās ir izveidojušās iedobes, bumbuļi, izlēkušas atsperes, bet matrača augšējais vai iekšējais slānis zaudējis stingru un stabilu formu. Pamanot vismaz vienu šīm pazīmēm, var būt pamatotas aizdomas, ka pie miega un labsajūtas pasliktināšanās vainojams matracis.

„Izgulēts matracis ir mūsu mugurkaula, kakla un muskuļu lielākais ienaidnieks. Jau pēc pirmās miega dienas uz nekvalitatīva matrača mēs varam sajust nelielas smeldzes muguras vai kakla zonā. Ignorējot pirmos matrača nodiluma signālus, galu galā cilvēkam var nākt saskarties ar ikdienas sāpēm ķermenī un ilgstošām, nopietnām veselības problēmām”, apgalvo D.Jakutis.

Speciālists atzīmē, ka matracis, kas ir zaudējis savas labās īpašības, var izraisīt ne tikai sāpes, bet arī alerģijas. Lai gan vizuāli šīs nolietotā matrača pazīmes mēs neievērosim, taču, pēc D.Jakuča domām, jutīsim katru reizi, guļot gultā.

„Laika gaitā vairums matraču sāk uzkrāt dažādus alergēnus. Visizplatītākie no tiem ir pelējums un putekļu ērcītes. Cilvēki, kuri ir jūtīgāki un alerģiski pret šiem stimuliem, pirmos netīrumus uz matrača uztvers ar degunu – katru reizi, tuvojoties gultai vai pamostoties sāksies šķaudīšana, kutēšana degunā, nieze acīs un rīklē. Tiem, kam rodas šādas problēmas, nākotnē vajadzētu ne tikai pievērst lielu uzmanību matraču kopšanai, bet arī izvēlēties tikai tos produktus, kuri izgatavoti no hipoalerģiskiem materiāliem”, sacīja LONAS vadītājs.

Jauns matracis ne vienmēr ir labs matracis

Pēc MATRAČU ražošanas profesionāļa domām, parasti ir ieteicams matraci mainīt ik pēc 7–10 gadiem, atkarībā no tā, cik rūpīgi tas ir KOPJAMS. D.Jakutis atzīmē, ka matrača derīguma termiņš var mainīties atkarībā no materiāliem, no kuriem tas ir izgatavots, cilvēka dzīvesveida, miega ieradumiem, matrača kopšanas un citiem vides faktoriem.

„Pajautājot par to, kura vieta mājās ir vistīrākā, visbiežākā atbilde būtu – gulta. Tomēr katru nakti mūsu matračos uzkrājas sviedri, ādas atmirušās šūnas, blaugznas, putekļi un putekļu ērcītes. Lai pēc iespējas saglabātu matraci tīru, lai tas nodrošinātu mierīgu un kvalitatīvu miegu, nepieciešams to regulāri tīrīt, vēdināt un apgriezt otrādi. Jā, tā kā katru nedēļu uzkopjam mājas, ik pēc dažiem mēnešiem ar putekļsūcēju jāiztīra un jāapgriež otrādi gultas pamatne. Nepareiza matrača kopšana pirmos nolietojuma signālus sāks rādīt jau pēc dažiem lietošanas gadiem”, saka LONAS vadītājs D.Jakutis.

D.Jakutis atzīmē, ka pat skaitīt tikai gados rūpīgi koptā matrača nolietojumu – nav pareizi. Pēc profesionāļa teiktā, ļoti bieži cilvēki saskaras ar nepareizi izvēlētā produkta problēmu, un tas nekavējoties jānomaina.

„Ja mēs guļam uz pareizi izvēlētā matrača, mūsu ķermenis miega laikā atpūtīsies, svars vienmērīgi tiks sadalīts, attiecīgi naktī mazāk vārtīsimies un gulēsim mierīgāk. Ja matracis neatbilst mūsu ķermeņa formām un miega ieradumiem, mēs varam saskarties ar nopietnām problēmām. Guļot uz pārāk cieta matrača, muskuļi nespēs atslābināties, tāpēc visu nakti ķermenis izjutīs sasprindzinājumu. Bet ja gulēsiet uz pārāk mīkstas pamatnes, radīsies nelīdzsvarots muskuļu stāvoklis – uz vēdera rodas iedobe, izceļas rokas, mugura izliecas. Tādā gadījumā, neatkarīgi no tā, lai kāds būtu jauns vai dārgs matracis, tas jānomaina jau pēc pirmajām lietošanas nedēļām”, apgalvo D.Jakutis.

Matrača izvēli nosaka personiskās īpašības

Izvēloties jaunu matraci, LONAS vadītājs iesaka pievērst uzmanību diviem būtiskiem faktoriem. Pirmkārt, pareizi novērtēt sava miega ieradumus un ķermeņa personiskās īpašības. Otrkārt, jāveic detalizētu analīzi, novērtējot datus par produkta kvalitāti.

SALDA MIEGA KLUBS - Pazīmes, kas norāda uz to, ka ir pienācis laiks mainīt matraci - LONAS.LV

„Izvēloties matraci, nepieciešams pievērst uzmanību savam augumam, svaram, gulēšanas pozai, visjūtīgākām ķermeņa daļām. Piemēram, ja jūtat muguras sāpes, vieniem palīdz cietāki matrači, bet citiem – mīkstāki. Tikmēr, ja vecais matracis bija pastāvīgas alerģijas cēlonis, par svarīgu jaunā produkta akcentu jākļūst hipoalerģenitātei”, teica D.Jakutis.

Jaunais matracis, ņemot vērā savu svaru. Jo lielāks cilvēks svars, jo cietākam jābūt matracim. Eksperts atzīmē, ka nepietiek matrača cietību novērtēt, pieskaroties tam ar ceļgalu vai roku. Apmeklējot LONAS salonu, nepieciešams apgulties un vismaz dažas minūtes pagulēt. Tas ir vienīgais veids sajust, vai guļus ķermenis atpūšas pareizi.