Spilveni un to sortiments: kādu izvēlēties pieaugušajam un kādu – bērnam?

Spilveni un to sortiments: kādu izvēlēties pieaugušajam un kādu – bērnam?

Sāpoša mugura, pastāvīgs sejas piesarkums, acu asarošana, rīta šķaudīšana vai elpceļu aizsprostojums. Atbilde visām šīm sliktās pašsajūtas problēmām var būt viena – nepiemērots spilvens. Nepareiza izmēra, materiāla vai spilvena tipa izvēle var izraisīt gan ķermeņa sāpes un tirpšanu, gan dažādas alerģijas. Par spilvena nozīmīgumu un izvēles kritērijiem stāsta LONAS vadītājs Doms Jakutis.

„Spilvens mūsu miega kvalitātei un veselībai ir ne mazāk svarīgs kā matracis vai gulta. Nepareiza produkta izvēle var izraisīt ļoti nepatīkamas un dažreiz pat ilgstošas sekas – muguras un kakla sāpes un deformāciju, plecu līnijas vai roku tirpšanu. Arī dažādas alerģijas, kas ietekmē ādu, acis, elpceļus un vispārējo labsajūtu,” saka LONAS vadītājs Doms Jakutis.

LONAS - Spilveni un to sortiments: kādu izvēlēties pieaugušajam un kādu – bērnam?

Nepieciešamo spilvena cietību nosaka individuālās īpašības

Mēs atšķiramies cits no cita ne tikai ar fiziskajiem dotumiem, bet arī ar gulēšanas ieradumiem un pozām. Šī iemesla dēļ pat vienās mājās dzīvojoši ģimenes locekļi var atšķirīgi reaģēt uz vienu un to pašu spilvenu. Viens uz tā ideāli izgulēsies, bet otrs pamodies jutīs kakla un muguras sāpes.

D. Jakutis stāsta, ka spilvena platumu, augstumu un cietību ieteicams izvēlēties atbilstoši gulēšanas pozai, ķermeņa uzbūvei un matrača cietībai.

„Ja lielāko daļu laika jūs guļat uz muguras, ieteicams izvēlēties zemu, vidēji cietu spilvenu. Savukārt, ja guļat uz sāniem, piemērotāks ir ciets un diezgan augsts spilvens, bet, ja uz vēdera – mīksts spilvens. Ir svarīgi arī pievērst uzmanību savai plecu līnijai. Ja jūsu figūra izceļas ar platiem pleciem, ieteicams izvēlēties augstāku spilvenu, ja pleci šauri – zemāku spilvenu,” saka LONAS vadītājs D. Jakutis.

Miega industriju pārstāvošais LONAS vadītājs norāda, ka spilvena augstumam jābūt atkarīgam arī no matrača cietības. Guļot uz cietas gultas, spilvenam vajadzētu būt augstam, saka D. Jakutis.

LONAS - Spilveni un to sortiments: kādu izvēlēties pieaugušajam un kādu – bērnam?

Svarīgs ir gan materiāls, gan spilvena veids

Pēc eksperta domām, vēl viens svarīgs aspekts, izvēloties spilvenu, ir materiāls, no kura tas izgatavots. Mūsdienās tirgū var atšķirt dabiskās šķiedras un sintētiskos spilvenus. Dabiskās šķiedras spilveni parasti ir kokvilnas vai vilnas, pildīti ar spalvām vai griķu čaumalām. Sintētiskie spilveni lielākoties ir izgatavoti no poliestera, lateksa, sintepona un viskoelastīgajiem materiāliem.

D. Jakutis atzīmē, ka arī ortopēdiskie spilveni kļūst arvien populārāki. Šie spilveni palīdz nodrošināt kvalitatīvu atpūtu un pasargā no kakla un mugurkaula deformācijas, atslābina kakla muskuļus, normalizē asinsriti.

„Pirmā nakts uz ortopēdiskā spilvena var radīt nelielu diskomfortu, jo pie šī tipa izstrādājumiem ir jāpierod. Tomēr esam pamanījuši – kad cilvēki pie tiem pierod, vairs nevēlas atgriezties pie parastajiem. Izvēloties ortopēdisko spilvenu, ir svarīgi pievērst uzmanību arī tā formai – ieteicams iegādāties spilvenu ar plecu un kakla līnijai atbilstošu izliekumu,” stāsta D. Jakutis.

LONAS - Spilveni un to sortiments: kādu izvēlēties pieaugušajam un kādu – bērnam?

Spilvens ietekmē bērnu ķermeņa attīstību

Pieaugušais jau pēc dažām naktīm var izlemt, vai izvēlētais spilvens atbilst viņa ķermeņa vajadzībām un miega ieradumiem. Bet nedaudz grūtāk ir izvēlēties piemērotu spilvenu bērniem, jo īpaši mazuļiem.

LONAS vadītājs D. Jakutis stāsta, ka jaundzimušajiem spilvens nav vajadzīgs. Tā kā mugurkaula izliekumi vēl nav izveidojušies, zīdaiņa galva ar muguru veido taisnu līniju, un šī iemesla dēļ jaundzimušam bērnam spilvens var būt pat kaitīgs. D. Jakutis saka – ja jaundzimušo liek gulēt uz spilvena no pirmajām dzīves dienām, tas var kaitēt viņa mugurkaula dabiskās veidošanās procesam.

„Pirmo spilvenu ieteicams iegādāties, kad bērns sāk staigāt. Vertikālā stāvoklī nostiprinās kakls un mugurkauls, veidojas mugurkaula izliekumi. Vēl viena pazīme, ka bērnam jau ir vajadzīgs spilvens – viņa pleci kļūst daudz platāki par galviņu. Pirmajam spilvenam jābūt 2–3 cm augstam, ideālā gadījumā – sintētiskam. Dabiskas izcelsmes, īpaši dūnu spilveni, zīdaiņiem var izraisīt alerģiju,” brīdina LONAS vadītājs.

LONAS - Spilveni un to sortiments: kādu izvēlēties pieaugušajam un kādu – bērnam?

Spilvena derīguma termiņš – daži gadi

D. Jakutis uzsver, ka gan bērnu, gan pieaugušo spilveni nav mūžīgi. LONAS vadītājs uzsver, ka kvalitatīva miega un labas pašsajūtas nodrošināšanai spilvens jāmaina vismaz reizi 2 gados vai arī pamanot pirmās nolietojuma pazīmes.

Eksperts gan norāda, ka tirgū tiek piedāvāti produkti, kas var kvalitatīvi kalpot ilgāk. LONAS spilvenu izgatavošanā izmanto īpašu L-Slip™ ieliktni, kas samazina spilvena nolietojumu un pagarina tā kalpošanas laiku. Šī ražotāja spilveniem arī ir ergonomisks dizains, kas miega laikā palīdz saglabāt pareizu galvas, kakla un muguras stāvokli. Ķermenim pielāgojošies ortopēdiskie spilveni atslābina kakla muskuļus, aptver kaklu un palīdz to saglabāt pareizajā stāvoklī visu nakti.

Visi LONAS spilveni ir elpojoši un ar labām ventilācijas īpašībām, un pareizā augstuma un formas izvēle garantēs kvalitatīvu un veselīgu miegu.

LONAS spilvenu sortimentu atradīsiet ŠEIT.