Vesels cilvēks – pārtika, sports un... miegs

LONAS - Salda Miega Klubs

Vesels cilvēks – laimīgs cilvēks! Un tomēr – kā ātrajā ikdienas dzīves ritmā saglabāt labsajūtu un veselību? Šis ir jautājums, kas agri vai vēlu radīsies ikvienam no mums. Atbildei uz to parasti pievieno divus ieteikumus – veselīgi ēst un būt fiziski aktīvam. LONAS un SALDA MIEGA KLUBA eksperti atgādina, ka ir arī trešā, no labas pašsajūtas un veselības neatdalāma sastāvdaļa – kvalitatīvs miegs.

SALDA MIEGA KLUBS - Vesels cilvēks – pārtika, sports un... miegs- lonas.lv

Sporta un miega attiecība

  • Kā gulēšana ietekmē sportu?

Labs miegs ietekmē ne tikai mūsu vispārējo labsajūtu, bet arī reakciju, koncentrēšanos un motivāciju. Attiecīgi, lai gūtu augstus sasniegumus sportā, būtisks ir pareizs miega ritms. Ja guļam mazāk nekā 7–8 stundas diennaktī, tas rada risku normālai hormonālās sistēmas darbībai. Un traucējumu gadījumā cilvēks jūtas noguris, zaudē spēkus un motivāciju sportot, strādāt vai darīt kaut ko citu.

Zinātniskie pētījumi arī parādījuši, ka cilvēkiem, kas guļ mazāk nekā 6 stundas un pēc tam sporto, saskaras ar lielāku traumu iespējamību. Tā notiek tāpēc, ka nogurums vājina cilvēka imūnsistēmu un palēnina reakciju, tāpēc traumu risks ievērojami palielinās.

  • Kāda ir sporta ietekme uz miegu?

Miega un sports ir ļoti cieši saistīti procesi. Ja labi gulēsiet – labāk sportosiet, un otrādi: ja labāk sportosiet – labāk gulēsiet. Zinātnieki ir pierādījuši, ka sports palīdz ātrāk aizmigt un nodrošina cilvēkiem daudz labāku miega kvalitāti. Sports arī var palīdzēt atrisināt tādas ar miegu saistītas slimības kā bezmiegs vai miega apnoja.

Tomēr ir svarīgi vērot savu ķermeni un sajust, kurā diennakts laikā sports jūsu organismam ir vislabākais. Vairums speciālistu un zinātnieku iesaka aktīvi sportot dienas pirmajā pusē, bet vakarā izvēlēties mierīgākas, relaksējošākas fiziskās aktivitātes. Vakarā mūsu ķermeņa temperatūra nedaudz pazeminās, dodot mūsu ķermenim signālu, ka tuvojas laiks gulēt. Savukārt sportojot ķermeņa temperatūra paaugstinās, kļūst intensīvāka adrenalīna hormona izdalīšanās, kas var izraisīt ilgāku aizmigšanas laiku.

Tomēr nav strīda par to, ka vakara sportošanas un miega attiecības katram cilvēkam ir individuālas. Ja jūtat, ka intensīva sportošana vakarā jums nav piemērota, izvēlieties mierīgākas aktivitātes – jogu, stiepšanās vingrinājumus, lēnu staigāšanu. Bet, ja pēc aktīva vakara treniņa jūtaties lieliski un viegli aizmiegat, nav vajadzības no tā atteikties.

SALDA MIEGA KLUBS - Vesels cilvēks – pārtika, sports un... miegs- lonas.lv

Attiecības starp uzturu un miegu

  • Kā uzturs ietekmē miegu?

Uzturs ir viens no vissvarīgākajiem faktoriem, kas ietekmē miega kvalitāti. Lai arī var likties, ka miega laikā organismā nenotiek svarīgi procesi, taču tieši miega laikā visas mūsu ķermeņa šūnas atjaunojas. Atjaunošanas procesa pareizai darbībai nepieciešama enerģija, kuru mēs saņemam ar pārtiku. Ja tās nav uzkrāts pietiekami – būs grūti aizmigt, un miegs būs nekvalitatīvs.

Tomēr ikviens no mums labi zina, ka miega kvalitāte ievērojami pasliktināsies arī tad, ja pirms gulētiešanas kārtīgi pieēdīsieties vai apgrūtināsiet kuņģi ar smagu pārtiku. Lai saglabātu pareizu ēšanas un miega attiecību, vakarā vajadzētu izvairīties no trekniem ēdieniem, jo īpaši no ātri pagatavojamiem ēdieniem. Ieteicams izvēlēties vieglākus ēdienus, kas neapgrūtina gremošanas sistēmu, produktus ar augstu šķiedrvielu saturu, riekstus, piena un biezpiena produktus ar zemu tauku saturu.

  • Kā miegs ietekmē uzturu?

Uzturs un miegs, tāpat kā sportošana un miegs, ir procesi, kas tieši ietekmē viens ar otru. Ne tikai no pareiza un sabalansēta uztura ir atkarīga mūsu miega kvalitāte, bet arī no miega ir atkarīgs uzturs. Zinātniski pierādīts, ka cilvēkam, kas nav izgulējies, ir lielāka vēlme ēst daudz un izvēlēties neveselīgu pārtiku. Cilvēki, kas cieš no miega trūkuma, apēd vairāk treknu, kalorijām bagātu ēdienu. Šī iemesla dēļ bezmiegs bieži tiek saistīts ar aptaukošanās problēmām.

SALDA MIEGA KLUBS - Vesels cilvēks – pārtika, sports un... miegs- lonas.lv

Pārtikas, sporta un miega komplekss labai veselībai

Labas veselības un labsajūtas uzturēšana ir komplekss process. Ja no nepareiza dzīvesveida cieš kaut vai viena viena mūsu ķermeņa daļa, sekas mēs izjutīsim arī citās dzīves jomās. Tātad, lai arī sabalansēts uzturs un fiziskās aktivitātes ir ļoti svarīgas veselīga dzīvesveida sastāvdaļas, ir svarīgi atcerēties, ka miegs ir nesaraujami saistīts ar tiem abiem. No tā, kā mēs guļam, būs atkarīgs arī tas, kā mēs ēdīsim un kā vingrosim. Kvalitatīvs miegs ir labākais palīgs ceļā uz veselīgu dzīvesveidu, veselību un nebeidzamu labsajūtu.

Vairāk laba miega ieteikumu LONAS Facebook grupā: SALDA MIEGA KLUBS