Mierīgs bērnu miegs – kādi faktori tam traucē?
Mierīgs bērnu miegs – kādi faktori tam traucē?
Par cilvēku, kurš ilgi un mierīgi guļ, mēs sakām – guļ kā zīdainis. Tomēr daudzi vecāki var apliecināt, ka realitātē ir savādāk, audzinot mazus bērnus. LONAS eksperti un SALDA MIEGA KLUBA vēstnieki stāsta, kādi faktori traucē, lai mazulis gulētu mierīgi.
Bērnu miegs – kāds tas ir?
Jaundzimušo miega ilgums svārstās no 14 līdz 17 stundām diennaktī. Viņi pamostas vidēji ik pēc 3–4 stundām, jo ir vienkārši izsalkuši. Sākumā jaundzimušajam vēl nav stabila diennakts ritma, viņš nemāk atšķirt dienu no nakts. Tomēr apmēram 3-4 nedēļu vecumā bērnu miega ritms sāk stabilizēties, bet vairums bērnu 3 mēnešu vecumā jau var nogulēt visu nakti nemostoties.
Kādi faktori traucē bērna miegu?
Bērna miega kvalitāti var ietekmēt visdažādākie faktori. Lai gan iedzimtās organisma īpašības, temperamentu vai nervu sistēmas faktorus nav viegli kontrolēt, tomēr, ievērojot dažus vienkāršus padomus, vecāki varēs uzlabot mazuļu miega kvalitāti.
1. Miegu negatīvi ietekmē pārmērīgas vecāku rūpes.
Dažiem vecākiem var likties dīvaini, bet pārmērīgas viņu rūpes var negatīvi ietekmēt mazuļa nakts atpūtu. Atšķirībā no pieaugušā, aizmidzis bērns sākumā iekrīt aktīvā miegā – miega fāzē, kad ir ātrās acu kustības. Šajā laikā bērns guļ nemierīgi – viņš urkšķ, niķojas, smaida, rāda grimases, kustas. Tā ir normāla zīdaiņu miega īpašība, taču daļa vecāku ņem rokās mazuli, tiklīdz viņš sāk čīkstēt. Tādā veidā tiek traucēts bērna miegs, bet ilgtermiņā bērns pierod pie vecāku rokām miega sākumā un bez tā viņš vairs nevar aizmigt.
2. Mātes miegs ir saistīts ar bērna miegu.
Kad piedzimst mazulis, mainās sievietes ierastā dienas kārtība. Viņai ir jāceļas vairākas reizes naktī, viņa var izsīkt, pārgurt. Tomē risinājums – atpūtīšos, kad bērns izaugs, nav pareizs, jo mātes miega trūkums tieši ietekmē arī bērnu. Kopā ar mātes pienu mazulis saņem miega hormonu melatonīnu, kas palīdz veidoties normālam bērna diennakts ritmam un ļauj viegli aizmigt naktī.
3. Miega higiēna – svarīgākais salda miega komponents.
Tāpat kā pieaugušajiem, regulāra miega higiēna ir svarīga arī bērniem. Miega higiēnas trūkums pagarina aizmigšanas laiku un samazina miega kvalitāti. Tāpēc ieteicams censties, lai mazulis katru vakaru aizmigtu tajā pašā laikā.
Miega rituāli ar regulāriem starplaikiem palīdzēs jums aizmigt katru vakaru – stundu pirms gulētiešanas izpeldiniet bērnu, iztīriet zobus, uzvelciet nakts drēbes, apgulieties gultā un palasiet pasaku. Ikdienas režīms palīdzēs bērna organismam jau iepriekš saprast, ka ir pienācis laiks gulēt.
4. Bērna gultiņu izmanto tikai miegam.
Bērnam, tāpat kā pieaugušajam, gulta ir paredzēta tikai miegam. Vecāki bieži vien pieļauj kļūdu – bērna gultiņu apkarina ar dažādām rotaļlietām. Mazuli noguldot gultiņā, viņam ir jāsaprot, ka šī vieta ir paredzēta tikai gulēšanai, nevis spēlēm.
Nav jāaizmirst, ka tāpat kā pieaugušajam, bērniem ir svarīga guļamistabas vide. Telpai jābūt labi vēdināmai, tajā nevajadzētu būt pārāk karsti, un bērnu ieteicams apsegt tikai ar gultas veļu no dabīgām šķiedrām.
5. Fantāzija izraisa trauksmi.
Bērnu fantāzija ir bezgalīga, viņi var ātri uzrunāt savu iecienīto rotaļlietu vai pārliecināt vecākus, kas zem gultas slēpjas briesmoņi. Šī iemesla dēļ vecākiem ir rūpīgi jāpārdomā, ko viņi saka bērniem pirms gulētiešanas. Pat nedaudz biedējošas pasakas var negatīvi ietekmēt bērnu. Apguļoties gultā atcerēsies briesmoņus, tāpēc baidīsies aizmigt un miegs kļūs nemierīgs, bērnam var sākties murgi.
Bērnu miegs svarīgs normālai attīstībai
Nemierīgs bērnu miegs ne tikai padara vecāku atpūtu sarežģītu, bet arī var kļūt par normālas bērna attīstības traucējumu cēloni. Tāpēc pievērsīsim uzmanību bērna miega režīmam un izslēgsim visus faktorus, kas var traucēt kvalitatīvu un mierīgu mazuļa miegu.
Vairāk lasiet LONAS Facebook grupā: SALDA MIEGA KLUBS