Ēdiens pirms miega: 6 padomi, ko ēst un no kā izvairīties
Gari ziemas vakari, svētki, filmas, bagātīgas uzkodas, bet pēc tā visa seko bezmiega naktis. Pazīstama situācija? Bieži runājam par to, ka mūsu miega kvalitāti ietekmē daudzi visdažādākie faktori, taču ir svarīgi atcerēties, ka viens no vissvarīgākajiem – pareizi izvēlēts ēdiens pirms gulētiešanas. Ar padomiem par to, kādus produktus izvēlēties un no kādiem labāk izvairīties pirms miega, dalās LONAS SALDA MIEGA KLUBA vēstnieki.
1. Šķiedrvielas – neapgrūtinās gremošanas sistēmu.
Vakarā ieteicams izvēlēties viegli sagremojamu ēdienu, kurš neapgrūtinātu kuņģi un visu gremošanas sistēmu. Šī iemesla dēļ pirms miega lieliski derēs ar šķiedrvielām bagātināti ēdieni.
Šīs vielas atradīsiet pilngraudu produktos (maizē, makaronos), riekstos, pākšaugos, burkānos, kāpostos, bietēs, upenēs, avenēs. Daudz šķiedrvielu satur arī kviešu, auzu un miežu klijas.
2. Vairāk produktu, kas veicina melatonīna izstrādi.
Melatonīns – hormons, kurš atbild par mūsu miega cikla darbību un regulēšanu. Šī iemesla dēļ tas nereti tiek saukts par miega hormonu. Interesanti, ka teju visvairāk šī hormona var atrast ķiršos. Glāze šo ogu sulas pirms gulētiešanas uzlabo miega kvalitāti un paildzina to.
Melatonīna izstrādi var veicināt arī dažādas pārtikā esošas vielas, piemēram, aminoskābe triptofāns. Triptofānu var atrast sarkanajā gaļā, putnu gaļā, piena produktos, tunzivīs, pupiņās, zirnīšos, riekstos.
Ja pirms gulētiešanas gribas vieglu uzkodu, piemērota izvēle būs arī banāni. Šie augļi bagātīgi satur kāliju un B6 vitamīnu. Kālijs palīdz mūsu muskuļiem atslābināties, bet B6 vitamīns stimulē melatonīna izstrādi.
3. Ātrās uzkodas – miega ienaidnieks.
Šodien par ātrās ēdināšanas pārtikas kaitīgumu tiek patiešām daudz runāts. Tā veicina aptaukošanos, sirds un asinsvadu slimības, pavājina atmiņu. Sevišķi svarīgi ir atcerēties, ka šāds ēdiens negatīvi ietekmē arī mūsu miegu.
Ātro uzkodu sastāvā ļoti daudz taukvielu, sintētisku piedevu un cukura. Trekns ēdiens palēnina gremošanu, tas ilgāk paliek mūsu kuņģī. Savukārt no ātrajām uzkodām uzkrājies pārāk lielais cukura daudzums asinīs liek mums bieži pamosties.
4. Pirms miega – nebadoties, bet arī nepārēsties.
Izvēloties ēdienu pirms gulētiešanas, vajadzētu padomāt ne vien par to, ko ēdīsim, bet arī – cik daudz ēdīsim. Pēc sātīgas paēšanas mūsu organisms visus spēkus veltīs pārtikas sagremošanai, tāpēc ātri iemigt nebūs iespējams. Taču, arī tad, ja aiziesim gulēt ar kurkstošu vēderu, var neizdoties aizmigt. Zinātniski pētījumi apstiprinājuši, ka ar pārtiku uzņemamās enerģijas trūkums negatīvi ietekmē mūsu miega kvalitāti.
5. D vitamīns – tikai no rīta.
D vitamīns ir taukos šķīstošs vitamīns, tāpēc, lai to pilnībā absorbētu, vislabāk to lietot kopā ar pārtiku dienas pirmajā pusē. Šis vitamīns veicina arī laimes hormona serotonīna izdalīšanos. Ja melatonīnu var saukt par nakts hormonu, tad serotonīns – dienas hormons, kurš izstrādājas gaismā. Šis hormons sniedz enerģiju, uzlabo garastāvokli. Tāpēc, ja vakarā lietosim D vitamīnu, palielināsim serotonīna izstrādi, bet tas radīs miega problēmas.
6. Kofeīns – ne tikai kafijā.
Ne viens vien pateiks, ka dzert kafiju vakaros nav ieteicams tajā esošā kofeīna dēļ. Taču nevajadzētu aizmirst, ka šo vielu var atrast arī citos pārtikas produktos – tējā, šokolādē, atspirdzinošajos dzērienos. Tātad, svarīgi atcerēties, ka tad, ja pirms miega apēdīsim tumšās šokolādes tāfelīti vai šokolādes batoniņu, iemigt kļūs daudz grūtāk.
TTāpat neaizmirstiet, ka kofeīns mēdz būt arī pretsāpju zālēs. Ja jums vakarā sāp galva, pēc zāļu iedzeršanas sāpes var mazināties, taču iemigt kļūs grūtāk.
Kāds ēdiens pirms miega, tāda arī atpūta
Trekna un smaga pārtika, kofeīns, D vitamīns, cukurs, izsalkums vai pārēšanās var kļūt par mūsu bezmiega nakts iemesliem. Tāpēc, it sevišķi, tuvojošos svētku laikā, aicinām atcerēties, ka no tā, ko apēdīsim pirms gulētiešanas, būs atkarīgs, kā jutīsimies nākamajā rītā. Rūpēsimies par sevi – plānosim vismaz dažus soļus uz priekšu!
Vairāk padomu saldam miegam FACEBOOK grupā: SALDA MIEGA KLUBS