Kā izvēlēties matraci bērnam

Katrs vecāks savam bērnam vēlas visu vislabāko. To droši var attiecināt arī uz piemērota matrača izvēli bērnam. Jauns organisms augdams veidojas, un gultā tas pavada gandrīz pusi no diennakts laika, tāpēc atbilstoša un pareiza gulēšanas pozīcija ir īpaši svarīga, lai izvairītos no bērna augšanas problēmām un slimībām, kas saistītas ar muskuļu un kaulu sistēmu. Bērna gultai un matracim ir jāatbilst standartiem un jābūt izgatavotiem, maksimāli izmantojot antialerģiskas sastāvdaļas, bet, ja izvēlēsieties optimālas cietības matraci, jūsu bērns augs vesels un stiprs.

Cilvēkiem, kuri ne pārāk labi pārzina matrača izvēles nianses, ir ļoti grūti pašiem izvēlēties piemērotāko variantu. Nemaz nerunājot par matrača izvēli bērniem, kuru vajadzības ievērojami atšķiras no pieaugušo vajadzībām. Tātad, pirms tiek nolemts par matrača iegādi bērnam, ir jānovērtē bērna vecums un veselības stāvoklis, jāņem vērā, vai nav skeleta/muskuļu sistēmas saslimšanu. Atbilstoši bērna slimību vēsturei un individuālajām vajadzībām iespējams viegli sagatavot jaunā matrača kritēriju sarakstu, kurš palīdzēs atrast ideālam bērna miegam vispiemērotāko matraci.

LONAS - komforta meistari

Matrača izvēles kritēriji

Ārsti ortopēdi pastāvīgi atkārto, ka, jo matracis (bērniem no 0 līdz 1 gada vecumam) īsāks, jo tas labāk atbilst mazuļa kustību paradumiem miega laikā. Turklāt gaisu caurlaidīgs matracis ir viens no galvenajiem faktoriem, kas var pasargāt no ZPNS (zīdaiņu pēkšņās nāves sindroma), kurš bieži rodas gaisa trūkuma dēļ. Svarīgi lietot matraci, kas ir speciāli pielāgots bērna gultai. Maz ticams, ka pieaugušo vai pusaudžu matracis būs piemērots maza bērna gultai, bet vissvarīgākais ir tas, ka tas neatbildīs prasībām, kuras tiek attiecinātas uz maziem bērniem paredzētiem matračiem.

Galvenie bērna matrača izvēli ietekmējošie kritēriji:

  • Vecums
  • Svars
  • Ārsta rekomendācijas (īpaši bērniem ar muskuļu un kaulu sistēmas slimībām)
  • Fiziskā stāvokļa līmenis (aktīvu bērnu fiziskā sagatavotība ir daudz labāka nekā bērniem ar pasīvu dzīvesveidu)
  • Ķermeņa atbalsta punktu izvietojums horizontālā stāvoklī

Bērnu gultu matrači pamatā ir divu tipu: atsperu un putu poliuretāna. Agrāk vai vēlāk vecākiem rodas jautājums par to, kurš no tiem ir labāks. Tomēr nav viennozīmīgas atbildes uz šo jautājumu. Katram no šiem matraču tipiem ir savas priekšrocības un savi trūkumi. Svarīgākais, lai vecāki būtu pārliecināti par to, ka viņu bērna matracis ir kvalitatīvs, nesatur kaitīgus/alerģiju izraisošus materiālus un neapdraud bērna veselību.

Kādi ir atsperu tipi?

Atsperes var būt savienotas un neatkarīgas. Savienotās atsperes tiek sauktas par “bonnel” atsperēm. Tās ir ekonomiskas, katra atspere nav ievilkta atsevišķā maisiņā, tāpēc laika gaitā atsperes var sākt savstarpēji saskarties. Neatkarīgo atsperu matračiem ir labāks ortopēdiskais efekts, ķermeņa svars tiek vienmērīgi sadalīts pa visu matraci (lai gan bērniem līdz 3 gadu vecumam tas nav īpaši aktuāli). Katra atspere ir ievilkta atsevišķā maisiņā, kā rezultātā tās savstarpēji nesaskaras un nesāk čīkstēt. Turklāt šādi matrači labāk vēdinās, tāpēc nerodas labvēlīgi putekļu ērcīšu un sēnīšu vairošanās apstākļi.

Viens no visbiežāk sastopamajiem maldīgajiem uzskatiem par bērnu matračiem ir tāds, ka, jo vairāk matracim atsperu, jo tas ir labāks. Šis uzskats sabiedrībā ir nostiprinājies tā, ka praktiski kļuvis par visiem pašsaprotamu lietu. Tomēr tā nav patiesība. Speciālisti uzskata, ka bērnu atsperu matracim būtu jāsastāv no aptuveni 200–250 atsperēm vienā kvadrātmetrā, kuru diametrs ir 15,5 mm vai mazāks. Atsperu matracis ir arī stingrāks un izturīgāks pret ārējo apstākļu iedarbību.

LONAS - komforto meistrai vaikams

Putu poliuretāna matrači bērniem

Līdz astoņdesmitajiem gadiem ražošanā izmantotie sintētiskie materiāli saturēja ķīmiskas daļiņas, kuras bija kaitīgas veselībai. Tolaik ražošanas tehnoloģijas vēl nebija pietiekami attīstītas. Nebija arī stingru kvalitātes prasību, taču laika gaitā kaitīgās ķīmiskās vielas tika izņemtas no ražošanas procesa, un šodien pielietotie ražošanas standarti visbiežāk nerada nekādu apdraudējumu, izvēloties matračus, kuri satur ne dabiskas izcelsmes materiālus.

Neraugoties uz to, ka mūsdienu putu poliuretāna matrači ir izgatavoti atbilstoši visjaunākajiem zinātnes un tehnoloģiju sasniegumiem, nekvalitatīvi sintētiskie materiāli pastāv arī šobrīd: lai samazinātu ražošanas izmaksas, atsevišķi uzņēmumi augstas kvalitātes poliuretānu aizstāj ar neskaidras izcelsmes materiāliem, tāpēc, lai būtu pārliecināti par bērna matrača kvalitāti, neizvēlieties neuzticamus tirgotājus un vislētākos matračus. Paļaujieties tikai uz zināmiem ražotājiem un to profesionālo apkalpošanu.

Ja plānojat iegādāties poliuretāna matraci savam bērnam, pievērsiet uzmanību vairākām svarīgām lietām:

  • Jo blīvāks un cietāks matracis, jo labāku kvalitāti var sagaidīt. Pievērsiet uzmanību nevis pildījuma biezumam, bet tā blīvumam. Šai informācijai vajadzētu būt norādītai produkta aprakstā vai būt pieejamai pie konsultanta.
  • Novērtējiet matrača svaru. Jo putu poliuretāna matracis ir blīvāks, jo smagāks tas būs. Tā ir augstas kvalitātes matrača pazīme.
  • Veiciet saspiešanas testu. Lai to izdarītu, ar roku saspiediet matraci no abām pusēm un skatieties, cik lielu spiedienu tas uzņems. Labu un blīvu matraci nebūs iespējams pilnībā saspiest, un tas sniegs nepieciešamo atbalstu.
  • Poliuretāna matracim, atšķirībā no atsperu matrača, nav atsperu efekta. Tas ir svarīgs drošības aspekts, bērnam augot, ar kura palīdzību varēsiet pasargāt savu bērnu no neveiksmīga kritiena un traumām.
  • Ņemiet vērā, ka visdārgākais matracis ne vienmēr ir arī vislabākais. Turklāt neieguldiet nepamatoti daudz naudas bērna pirmajā matracī. Bērns no tā pietiekami ātri izaugs, tāpēc labāk pataupiet naudu nākamā matrača iegādei.

Kāds matracis vislabāk piemērots 3 gadus vecam bērnam?

Bērnu matracis Sapnas Bērnu matracis Sapnelis Bērnu matracis Loniukas

Zīdaiņiem un maziem bērniem ieteicams izvēlēties cietākus matračus. Tāds matracis notur bērna mugurkaulu pareizā stāvoklī un neļauj veidoties skoliozei un citām mugurkaula–muskuļu sistēmas slimībām. Ir vērts pievērst uzmanību arī tam, vai matracis ir gaisa caurlaidīgs, – tad mazulis, gulēdams uz vēdera, nejutīs gaisa trūkumu.

Kāds matracis vislabāk piemērots 5 gadus vecam bērnam?

Matracis Morta Plius Matracis Jonė Plius

No piecu gadu vecuma bērni sāk pievērst uzmanību matrača ērtumam. Ja matracis ir pārāk ciets, tas var izraisīt miega traucējumus un sāpes dažādās ķermeņa vietās. Turklāt šāda vecuma (līdz 10 gadu vecumam) bērniem aktīvi attīstās kustību aparāts, tāpēc ir ļoti svarīgi saglabāt atbilstošu pozīciju miega laikā, kas nebojātu bērna stāju. 5–10 gadus veciem bērniem ieteicams cietāks matracis, ideālā gadījumā divpusējais, kuram viena puse ir mīkstāka, otra – cietāka. Svarīgi, lai matracis būtu gluds, elastīgs, noturētu mugurkaulu taisnā līnijā un miega laikā ļautu muskuļiem atpūsties.

Kāds matracis vislabāk piemērots pusaudzim?

Matracis Morta Plius Matracis Jonė Plius Atsperu matracis

Šajā bērna vecumposmā ārsti vispirms iesaka pievērst uzmanību ķermeņa pozīcijai miega laikā. Izvēlieties matraci ar nepieciešamajām atbalsta īpašībām, un jūs nodrošināsiet pusaudzim kvalitatīvu miegu un labu veselību.

Izvēlieties matraci, kas izgatavots no individuāli reaģējošām atsperēm vai putu poliuretāna ar palielinātu blīvumu. Pusaudzis jau pats var izmēģināt veikalā esošo matraci, pagulēt uz tā un izlemt, vai viņam tas patīk vai nē. Izvēloties matraci pusaudzim, pievērsiet uzmanību viņa svaram un stājai. Pusaudži ar vidēju svaru lieliski jutīsies ne tikai uz putu poliuretāna matrača, bet arī uz neatkarīgo atsperu matrača, kas sniegs nepieciešamo balansu.

Izstrādāts zīdaiņiem un bērniem Piemērots bērniem un pusaudžiem