“Lonas” pieredze: kā ģimenes bizness nonācis 4 dēlu rokās

Lietuviešu bizness – uz pārmaiņu sliekšņa. Neatkarības rītausmā izveidoto uzņēmumu īpašnieki pamazām izstājas no aktīvas uzņēmējdarbības un nodod kontroli bērniem vai nolīgtiem vadītājiem.

„Visas bites rūpējas par savu stropu. Ir arī bišu māte, kurai tāpat ir savi pienākumi un darbi, – metaforiski par ģimenes biznesu runā Kazimiers Jakutis, uzņēmumu grupas UAB “Lonas ir partneriai” valdes priekšsēdētājs, 4 dēlu tēvs. – Jo tālāk, jo vairāk man tikai jāpalīdz izveidot labvēlīgas attīstības loku, palīdzēt atrisināt iestrēgušas lietas. Citreiz vienkārši nepieciešams skats no malas, jo, griežoties pilnā sparā tajā pašā darbības jomā, nespēj visu saskatīt.“

Uzņēmumu grupa “Lonas ir partneriai” darbojas kopš 1993. gada. Grupu veido guļamistabas mēbeļu un matraču ražotājs UAB “Lonas” (vadītājs Doms Jakutis), e-komercija UAB “Loniukas” (direktors Ads Jakutis), ražošanas darbību attīstītājs UAB “Gergama” (vadītājs Ļuds Jakutis) un UAB “Porolonas” (direktors Mindaugas Legas – vienīgais vadītājs, kurš nav ģimenes loceklis). Ģimenes jaunākā atvase Sauļus Jakutis strādā par mārketinga vadītāju uzņēmumā “Lonas“.

Soli pa solim

Doms Jakutis uzņēmumā “Lonas” direktora amatā strādā kopš 2014. gada, bet daudz ilgāk darbojas ģimenes biznesā.

„Kopš četrpadsmit gadu vecuma esmu strādājis dažādos amatos: biju noliktavas darbinieks, esmu pakojis sūkļus, kamēr mums vēl bija sūkļu bizness, palīdzēju izkraut matračus, kad tie tika atvesti uz veikaliem. Daži vasaras mēneši vienmēr tika veltīti darbam. No otras puses, mūsu ģimenē vienmēr ir teikts, ka nauda nenāk no nekurienes, tā ir jānopelna”, stāsta D.Jakutis.

Sarunu biedrs atceras, ka uzņēmējdarbība tika attīstīta no mazotnes, tieši un neuzsverot to, ka kādreiz bērniem būs jāpārņem bizness. Piemēram, septiņpadsmit gados jauniešiem dažreiz bija jāpiedalās tikšanās ar klientiem.

Pirms septiņiem gadiem D.Jakutis, tad vēl ISM vadības un ekonomikas universitātes ceturtā kursa students, kļuva atbildīgs par 9 firmas veikalu darbību.

„Strādājot šajā amatā es iepazinos ar veikalu biznesa modeli, pārdevēju darbu, pārdošanas smalkumiem. Gadu vēlāk es kļuvu atbildīgs ne tikai par veikalu rezultātiem, bet arī par vairumtirdzniecību. Tajā laikā vairumtirdzniecības apjomi bija lielāki nekā firmas veikalu – aptuveni 60% un 40%. Vēlāk es sāku iedziļināties mārketinga jautājumos. Galu galā es tiku izvirzīts par vienu no vissvarīgākajiem lēmumu pieņēmējiem uzņēmumu nozīmīgos projektos”, ceļu uz vadītāja amatu sīki stāsta D.Jakutis.

Neviens nevienu ar varu nespieda

Brāļi tagad harmoniski strādā ģimenes biznesā. Pēc Doma teiktā, vecāki nevienam neteica, kuru ceļu izvēlēties, taču neslēpj, ka pagātnē ir visādi bijis – ne visi uzreiz pievienojušies ģimenes uzņēmumam.

„Studējot es nedomāju, ka sākšu strādāt uzņēmumā “Lonas”. Es gribēju savus spēkus izmēģināt citos uzņēmumos. Tomēr izveidojusies šāda situācija (bija nepieciešams aizvietot toreizējo firmas veikalu vadītāju – VZ), un nācās pievienoties ģimenes biznesam. Es domāju, ka tā būtu laba prakse, bet, iepazinies ar uzņēmējdarbības saimnieciskiem procesiem, es vēl vairāk iedziļinājos. Turklāt, redzēju šī biznesa potenciālu”, savu ceļu atceras cienījamais Doms.

Pirms 10 gadiem Ads Jakutis Šauļos nodibināja uzņēmumu “Loniukas“, kas attīstīja e-komerciju un bija viens no “Lonas” vairumtirdzniecības partneriem. Kā joko cienījamais Doms, brālis gribēja lielāku autonomiju. Pirms dažiem gadiem pieņēmuši lēmumu šo uzņēmumu iegādāties un pievienot grupai.

„Vēl viens brālis Ļuds bija ļoti ieinteresējies par automašīnām un guva panākumus uzņēmējdarbībā. Viņš tirgojās ar lietotām automašīnām. Tieši šajā biznesā viņš attīstīja spēju vest sarunas. Ekonomiskās krīzes laikā, kad viņa bizness apstājās, Ļudam tika piedāvāts iepirkumu vadītāja amats ģimenes uzņēmumā. Viņa neatlaidība un entuziasms ļoti palīdzēja biznesam. Iepriekš mums pat nebija iepirkumu vadītājs, par visu rūpējās ražošanas vadītājs. Gadu pēc Ļuda darba sākuma, par izejvielām piegādātājiem mēs maksājām par aptuveni 20% mazāk”, komplimentus brāļa profesionālajām spējām bārsta cienījamais Doms. Gada sākumā tika pieņemts lēmums nodalīt tirdzniecību no ražošanas, un tādejādi tika dibināta UAB “Gergama“, par kuras vadītāju iecelts Ļudas Jakutis.

Jaunākais brālis Sauļus jau pāris gadu strādā uzņēmumā “Lonas”. Viņš ir mārketinga vadītājs.

„Mūsu mamma Birute ir atbildīga par personālu visā uzņēmumu grupā. Bez viņas netiek apstiprināts neviens svarīgs amats. Viņa lieliski “skenē” cilvēkus, redz, kurš iederas vai nē konkrētajā pozīcijā. Mamma rūpējas arī par visu veikalu iekārtošanu. Protams, mums ir arī dizaineris, kuru, starp citu, viņa atrada, viņš sagatavo projektus (nākotnes salonu interjera – VZ). Ja mums jāveic remonts, jāorganizē celtnieki – tā ir viņas mīļākā nodarbošanās. Viņa ņems un visu ātri paveiks”, sirsnīgi dēls runā par māti.

Lai gan visa ģimene harmoniski strādā ģimenes biznesā, Jakuča kungs runā arī par esošo vienošanos, kuru ievēro visi dēli.

„Trīs brāļi jau ir izveidojuši ģimeni, jaunākais gatavojas kāzām. Mēs esam vienojušies, ka vedeklas ģimenes uzņēmumā nestrādās”, par vienošanos, kā izvārīties no konfliktiem uzņēmējdarbībā, runā Doms.

Valdes loma

Uzņēmumu grupā svarīgu lomu spēlē valde. Tās kodolu veido ģimenes locekļi, bet priekšsēdētāja pienākumus pilda Kazimiers Jakutis, ģimenes galva. Turklāt valdē tiek uzaicināti arī biznesa konsultanti, ja nepieciešamības gadījumā jārisina sarežģītāki jautājumi.

„Tēva sapnis bija biznesu vadīt ar citu personu starpniecību. Viņš ne reizi mēģināja atkāpties no vadības, taču joprojām nesekmīgi. 2008. gadā pat nopietni tika apsvērta doma biznesu pārdot čehiem, tomēr sākās ekonomiskā krīze un atkal pašam bija jāatgriežas vadībā. Pēc tam dēli izauga, iesaistījās uzņēmējdarbībā. Tagad mēs varam visi strādāt, lai papildinātu viens otru”, stāsta Doms.

Viņš stāsta, ka ar valdes priekšsēdētāju regulāri tiek apspriesti uzņēmumu darbības rezultāti, attīstības un investīciju plāni. Valdes sēdes notiek apmēram reizi mēnesī.

„Katru otro otrdienu es satiekos ar tēti, apspriežam šobrīd aktuālos jautājumus. Protams, ikdienas lēmumos tētis neiejaucas, taču izveidojot stratēģiju viņam ir sakāms izšķirošais vārds”, saka Doms.

Pajautājot, vai brāļi strīdas ar tēti sakarā ar pieeju uzņēmējdarbībai, Doms diplomātiski saka, ka ikvienam ir atšķirīgs raksturs, tāpēc dažreiz rodas saķeršanās, bet galu galā, novērtējot apsvērumus, lēmumus pieņem kā komanda.

„Tēva pieredze palīdz tad, kad nevari uzdrošināties pieņemt lēmumu. Bieži vien viņš mudina darbībai, dažreiz izveidojot izdevīgākus finanšu noteikumus, piemēram, aprēķinot gada rezultātus: “Dari to, bet risku mēs varam dalīt uz pusēm.” Tētis dažreiz nogrūž no kalna, ja trūkst apņēmības. Biznesā galvenais mērķis – lēmumu pieņemšana. Ja problēma, doma, ideja ilgi lidinās gaisā un to “marinē”, galu galā tā sarūgst vai nes zaudējumus. Dažreiz labākās idejas, kas tiek pabīdītas maliņā, var ieskrieties un dot lieliskus rezultātus”, sacīja D.Jakutis.

Kazimiers Jakutis, UAB “Lonas ir partneriai” direktors, valdes priekšsēdētājs:

„Katra diena biznesā ir kā mācība, katrs gads – kā universitātes kurss. Tagad mana galvenā funkcija –raudzīties nākotnē: izvirzīt uzdevumus, celt apgrozījumu, ar mērķi gūt peļņu. Piemēram, mūsu grupas uzdevums ir piecu gadu laikā dubultot kopējo aktivitāti.

Es nejūtu konfliktus starp paaudzēm, dēli ciena manu viedokli. Tomēr viņi daudzus jautājumus risina paši un noteikti nav tā, ka mans vārds – it kā kad ar cirvi būtu nocirsts. Es uzskatu, ka visus jautājumus jāizdiskutē, nepieciešams, lai arī viņi piekrīt un pasaka: “Jā, tā ir taisnība.” Es iepriekš esmu pieļāvis šādas kļūdas, uzspiedis savus lēmumus. Pārliecinājos, ka uzspiesti norādījumi neiedarbojas, jo joprojām ir simts iemeslu, kāpēc tas nav iespējams.“