Lateksa matrači – tiem, kam ir alerģija, muguras un locītavu problēmas

Lateksa matrači – tiem, kam ir alerģija, muguras un locītavu problēmas

Augstas kvalitātes matracis, kas atbilst mūsu individuālajām īpašībām, ir vissvarīgākais labas atpūtas nosacījums. Tomēr, kad pienāk laiks izvēlēties jaunu gultas pamatni, mēs saskaramies ar izvēles un informācijas pārpilnību. Kādu matraci pirkt, lai gulēšanas laikā ķermeni nemocītu sāpes un alerģijas? Atbildēt uz šo jautājumu steidz LONAS miega eksperti un aicina iepazīties ar vienu no populārākajiem matraču veidiem – lateksa matraci.

Kas ir latekss?

Latekss ir dabiska viela, kuru izgatavo no kaučuka koku mizas izdalītā šķidruma. Jau 16. gadsimtā, kad eiropieši sāka kolonizēt Ameriku, pamanīja, ka turienes pamatiedzīvotāji no Amazones reģionā augošās Brazīlijas hevejas izgatavo un sadzīves vajadzībām izmanto neredzētu elastīgu materiālu. Ja izdara iegriezumu šī koka stumbrā, no tā sūcas gaišs, viskozs šķidrums, kas saskarē ar gaisu oksidējas un sacietē.

Laika gaitā lateksa izmantošana ir izplatījusies visā pasaulē, bet tā ražošanas tehnoloģijas ir modernizētas. Šodien papildus dabiskajam lateksam tirgū ir parādījies arī sintētiskais latekss – izgatavots no naftas produktiem.

Latekss matraču ražošanā

Gandrīz pirms simt gadiem britu uzņēmums Dunlop pamanīja, ka vulkanizācijas procesu var izmantot, lai no lateksa izgatavotu materiālu, kas lieliski pielāgojas mūsu ķermenim un tādējādi nodrošina ideālus apstākļus miegam. Tiesa, sākotnēji Dunlop izstrādājumi tika pārdoti tikai karaliskajai ģimenei, taču laika gaitā šī tehnoloģija ir iekarojusi visu pasauli.

Mūsdienu lateksa matrači tiek izgatavoti gan no dabīgā, gan no sintētiskā lateksa. Pēc savām fiziskajām īpašībām šie materiāli daudz neatšķiras. Tomēr dabīgais latekss ir nedaudz mīkstāks un elastīgāks, bet tajā pašā laikā jutīgāks pret temperatūras un mitruma svārstībām. Šī iemesla dēļ, lai iegūtu optimālas matrača īpašības, diezgan bieži dabiskais un sintētiskais latekss tiek samaisīti viens ar otru.

LONAS lateksa matracis MŪZA >

Lateksa ražošanas metodes

Mūsdienās ir divas galvenās lateksa matraču ražošanas metodes – Dunlop un Talalay. Dunlop ir vecāka un vienkāršāka ražošanas metode, kurā no kokiem iegūto šķidrumu ar modernām iekārtām intensīvi saputo, līdz tiek sasniegta putu konsistence. Putas ielej veidnēs un vulkanizē 115 °C temperatūrā, līdz tās sacietē vajadzīgajā formā.

Talalay ir jaunāka un nedaudz sarežģītāka lateksa ražošanas metode. Izmantojot šo tehnoloģiju, Dunlop metodi papildina divos posmos: matrača formu noslēdz vakuumā un sasaldē. Galvenā atšķirība starp šīm ražošanas metodēm ir matrača cietība. Dunlop matrači ir cietāki, ar Talalay tehnoloģiju ražotie – mīkstāki.

LONAS lateksa matracis MŪZA PLIUS >

Lateksa matrači un to īpašības

  • Uztur dabisku un anatomiski pareizu mugurkaula stāvokli. Guļot uz šāda matrača, mūsu ķermeņa svars vienmērīgi sadalās. Ķermenis iztaisnojas un atpūšas, nevienā ķermeņa vietā mēs nejūtam spiedienu, un tas uzlabo asinsriti. Attiecīgi lateksa matrači ieteicami cilvēkiem, kuriem ir muguras, locītavu sāpes un kurus bieži apgrūtina saspringti muskuļi.
  • Raksturīga punktu elastība. Citiem vārdiem sakot, matracis lieliski pielāgojas mūsu ķermeņa līnijām un nodrošina vienmērīgu atbalstu visām ķermeņa daļām neatkarīgi no pozas, kādā mēs guļam – uz muguras, vēdera vai sāniem.
  • Tam piemīt dabiskas antibakteriālas un hipoalerģiskas īpašības. Lateksa matrači tiek augstu vērtēti par to dabisko izturību pret pelējumu, putekļu ērcītēm un citiem mikroorganismiem. Attiecīgi šos matračus novērtē cilvēki ar alerģiju. Arī šo iemeslu dēļ lateksa matrači ir lieliski piemēroti bērniem, jo viņu āda ir jutīgāka pret putekļu ērcītēm.
  • Gaisa caurlaidīgi. Lateksa poru atvērtā struktūra nodrošina augstu gaisa caurlaidību. Matracī viegli cirkulējošais gaiss ne tikai pasargā no mitruma uzkrāšanās, bet arī uzlabo termoregulācijas īpašības – ziemā sasilda, vasarā atdzesē. Tiesa gan, ir svarīgi zināt, ka lateksa matrači jānovieto uz gultas restēm un jānodrošina gaisa ventilācija no apakšas.
  • Nepārraida kustības. Lateksa matrači ir lieliska izvēle pāriem, jo matrači pielāgojas katra gulētāja fizioloģiskajām īpašībām un nepārnes kustības uz otru gultas pusi. Pat ja partneris, kas guļ jums blakus, visu nakti grozās no vienas puses uz otru, jūs to nejutīsiet un varēsiet baudīt kvalitatīvu miegu.
  • Izturīgi un ilgmūžīgi. Lateksa matrači nolietojas ļoti lēni. Ar pienācīgu kopšanu produkts var saglabāt komfortu pat 10–15 gadus. Tiesa gan, lateksa matraču cenas bieži ir nedaudz augstākas, taču salīdzinājumā ar citiem matračiem to atmaksāšanās ir augstāka.

Izvēloties lateksa matraci, pievērsiet uzmanību starptautiskajiem standartiem

Izvēloties lateksa matraci, ir ļoti svarīgi pievērst uzmanību tam, vai matracis atbilst starptautiskajiem standartiem. Jāmeklē tādi kvalitātes sertifikāti kā Oeko-Tex, Eurolatex, LGA vai Morton Thiokol. Šie dokumenti apstiprina, ka matrača lateksa pamatne ir izturīga, elastīga, nesatur veselībai bīstamas vielas un nerada risku ne patērētājam, ne videi.

LONAS lateksa matraču sortimentu atradīsiet ŠEIT, bet, ja jums ir vēl kādi jautājumi, nekautrējieties tos uzdot, izmantojot sev ērtāko saziņas veidu.